top of page
  • Zdjęcie autoraRestauracja Dębowa

Znajdź wymarzoną salę weselną cz.2. Pierwsze ustalenia i kwestie organizacyjne.

Zaktualizowano: 26 cze 2023

Znaleźliście już piękną salę weselną, której lokalizacja Wam odpowiada i która jest dostępna w Waszym dniu ślubu. Teraz nadszedł czas organizacji weselnego przyjęcia i wstępnych ustaleń z managerem sali. Poniżej przeczytacie o najważniejszych kwestiach do omówienia na początek Waszych przygotowań.


Organizacja przyjęcia weselnego | Restauracja Dębowa

Lista weselnych gości i określenie ilości osób na przyjęciu weselnym.

Tworzenie listy gości weselnych to wcale niełatwa sprawa. Chciałoby się ugościć na weselu wszystkich znajomych i rodzinę, ale ograniczeniem może być ilość miejsca w lokalu lub budżet weselny. Kiedy natomiast para młoda decyduje się zorganizować kameralne przyjęcie, lista gości weselnych powinna być bardzo dobrze przemyślana i zaplanowana.

Idąc po kolei: tworzenie listy, dobrze jest zacząć od rodziców, rodzeństwa, najbliższej rodziny i przyjaciół, w pierwszej kolejności biorąc pod uwagę tych, z którymi macie stały kontakt. Pamiętajcie oczywiście o świadkach, którzy na obiedzie weselnym powinni zająć honorowe miejsca przy młodej parze.

Restauracje zwykle określają termin do kiedy należy podać ostateczną liczbę gości. W Restauracji Dębowej jest to tydzień przed ustaloną datą weselnego przyjęcia. Lokal musi otrzymać wcześniej takie informacje, by dobrze zaplanować i zorganizować menu weselne.


Dzieci na liście gości weselnych.

Ustalając listę gości, zaktualizujcie informacje o dzieciach w rodzinie i wśród przyjaciół. Dzieci również będą miały swoje miejsce przy stole, choć ich porcje zapewne będą nieco mniejsze. To właśnie jeden z powodów, dla których powinniście określić liczbę najmłodszych gości na przyjęciu. Dodatkowo, zwykle za najmniejsze dzieci, restauracje nie pobierają opłaty za tzw. "talerzyk".

W Restauracji Dębowej dzieci do lat 3 są goszczone całkowicie bezpłatnie, natomiast za starsze - w wieku 4-10 lat, pobierana jest opłata w wysokości 50% od pełnej kwoty.

O ile przy małym weselu będzie to niewielka różnica w całościowej kwocie, o tyle w przypadku organizacji dużego przyjęcia różnica już będzie mocno widoczna i na pewno wpłynie na całościowy koszt wesela. Warto dopytać managera restauracji lub domu weselnego, jak mają rozwiązaną kwestię dzieci na weselu i płatności za nie.


Zespół weselny, fotograf i obsługa wesela.

W listę gości weselnych, należy wliczyć osoby wchodzące w skład obsługi Waszego przyjęcia - członków zespołu muzycznego, fotografa, kamerzystę, animatora, itp. Są oni traktowani i goszczeni jak pozostali uczestnicy wesela i każdy z nich ma swoje miejsce przy stole, zwykle nieco oddalonym od rodziny i przyjaciół pary młodej.

Organizacja przestrzeni na sali weselnej.

Ustalona lista zaproszonych gości weselnych z pewnością przyda się do odpowiedniej organizacji przestrzeni na weselnej sali. Oczywiście pomocny będzie również przy tym manager lokalu lub konsultant weselny, który doradzi młodej parze z perspektywy posiadanego doświadczenia w planowaniu przyjęć weselnych.


Ustawienie stołów i miejsce do tańca.

Na podstawie przewidzianej ilości osób na weselu, manager zaproponuje ustawienie stołów, ich rozmieszczenie i zasugeruje w której części sali najlepiej będzie zorganizować parkiet taneczny. Ważną kwestią jest takie umiejscowienie zespołu lub DJ-a, by zapewnić swobodny dostęp do gniazdek elektrycznych.

Mimo podpowiedzi, ostateczna decyzja odnośnie rozmieszczenia stołów weselnych, należy do młodej pary. To również państwo młodzi ustalają usadzenie gości weselnych i decydują czy podczas przyjęcia wykorzystane zostaną stoły okrągłe czy prostokątne.


Ustawienie stołów weselnych | Restauracja Dębowa

W Restauracji Dębowej, w przypadku dużego wesela, wybierana jest Sala Kameliowa, w której przepięknie i stylowo wyglądają okrągłe stoły dla gości. Organizując kameralne przyjęcie w mniejszej sali (Sala Różana), bardziej praktyczne ze względu na miejsce, mogą okazać się stoły prostokątne lub nawet połączone ze sobą.


Stoły dla gości weselnych | Restauracja Dębowa

Długość trwania przyjęcia weselnego.

Organizując wesele, dobrze jest zastanowić się do której godziny mniej więcej chcemy się bawić. Długość imprezy zależy od godziny rozpoczęcia przyjęcia, ilości weselnych gości i tego jak będą oni się bawić. Często sale weselne mają określone godziny, do której może trwać zabawa. Zespoły weselne również podają takie informacje. Jeśli chcecie przedłużyć przyjęcie, trzeba liczyć się zwykle z dodatkowym kosztem.

W naszej restauracji wesele może trwać do godziny 5:00 rano, ze względu na śniadania wydawane dla gości hotelowych od godziny 7:00.

130 wyświetleń

Powiązane posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page